Yaz Sonrası İnce Telli Saç Bakımı Önerileri

İnce telli saç bakımı, özen gösterilmesi gereken bir konudur. İnce telli saçlar dışında pek çok saç tipi var olsa da, ince  telli saç kadınların büyük bir kısmında görülen ve can sıkıcı olan bir durumdur. Hassas saç tipi olarak da geçen ince saçlar, kolay bir şekilde kırılıp yıpranabilir. Saç maşası, saç düzleştiricisi gibi yoğun ısı ile yapılan işlemler, sıcak fön uygulaması; saç boyası, perma ve kalıcı düzleştirme işlemi gibi kimyasal kullanılarak yapılan uygulamalar saçlara zarar verir. Yoğun sıcak su ile yıkanmak, yanlış taramak ve gün ışığı ince telli saçları yıpratır. Bu işlemlerden sonra ince telli saç bakımı yapılması ve bakımın günlük rutinlere de eklenmesi önemlidir.

Yazın yoğun gün ışığına maruz kalmak, deniz ve havuza girmek ince telli saçları yıpratabilir. Tuzlu suyla uzun süre durmak, kloru saçtan arındırmamak saç derisine zarar vererek ince telli saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Ek olarak, boyalı saça sahipseniz yoğun tuza ve klora maruz kalmak saçınızdaki boyaya da zarar verebilir. Boya uygulama süresini kısalttığı için sürekli kimyasal işlemlere maruz kalmak ince telli saçların daha çok kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Hassas olan saç köklerinin zarar görerek dökülmesine de zemin hazırlar. Bu yüzden özellikle yazın ince telli saçlara bakım yapmak oldukça önemlidir.

İnce telli saç bakım ürünleri burada karşımıza çıkar. Eğer ince telli saçlara sahipseniz her bakım ürününü kullanmanız saçlarınızı daha da yıpratabilir. Her saç tipine özgü bakım yöntemleri ve ürünleri bulunmaktadır. Örneğin, ince telli ve kuru saçlara bakım yapılan işlemler ile kalın telli ve kuru saçlı bir kişiye yapılması gereken bakım, kullanılması gereken ürün aynı değildir. Siz de ince telli saçlara sahipsiniz aşağıdaki ince telli saçlara bakım önerileri tam da sizin ihtiyacınıza göre!

Yaz Tatili Öncesi ve Sonrasında Uygulanacak Bakım Önerileri

Yaz tatili denilince akla deniz, havuz, kum ve güneş gelir. Biz tatilin keyfini çıkartırken yoğun sıcak, tuzlu su ve klorun etkisiyle saçlar oldukça yıpranır. Saçlarda oluşabilecek yıpranmaları önlemek için en önemli şey tuzlu su ve klordan saçlarınızı iyi arındırmaktır. Yıpranmış ince telli saç bakımı için nem takviyesi yapılır. Saçların güzelce nemlendirilerek canlılık kazanmasını sağlar. Böylece sıcak, klor ve tuzlu suyun kötü etkileri en aza indirilir. Saçlar çok sıcak su ile yıkanmamalı, ılık su ile banyo yapılmalıdır.

Yaz tatili öncesinde ve esnasında saçlarınızı ne kadar iyi korursanız yaz tatili sonrasında da oluşturduğunuz rutinizi sürdürebilirsiniz. Kışın hava daha soğuk olacağı için saçlarda soğukta da nem kaybı görülür. Badem yağı, hindistan cevizi yağı saçın kaybettiği nemi ve parlaklığı kazanmasına yardımcı olur. Yaz tatili sonrasında özellikle ince telli saçlara sahip kişiler röfle, boya, kalıcı düzleştirme ve perma vb. kimyasal maddelerin ve ısının yoğun olarak kullanıldığı işlemlerden uzak durulmalıdır. Eğer bu işlemlerin yapılması gerekiyorsa ince telli saçlar için bakım ürünleri kullanılmalıdır. Bu kategorideki ince telli saç bakımı erkek ya da kadın fark etmeksizin uygulanır. Yaz aylarında saç kestirmek kadın ve erkek ince telli saç bakımı yapılmasını kolaylaştırır.

Yaz Sonrası İnce Telli Saç Bakımı Önerileri

İnce Telli Saç Tipleri

Kadınların da erkeklerin de saç tipleri birbirinden farklılık gösterir. Kalın telli gür saçlar olabileceği gibi, kalın telli kısmen daha seyrek saçlar da olabilir. Bununla birlikte ince telli saçlarda da gürlük ya da seyreklik görülebilir. İnce telli saç denildiğinde ilk akla gelen saç miktarının az olmasıdır. Oysa ki ince telli saç ile saç miktarı arasında bir bağlantı yoktur. İnce telli saça sahip olup saç yapısında seyreklik görülmeyen pek çok kişi vardır. İnce telli saçların seyrek gibi algılanmasının nedeni ince telli saçlara sahip kişilerin saçlarının hacimsiz olmasıdır. Özellikle yağlı ince telli saçlara sahip olan kişiler hacimsiz görünen saçlarından oldukça yakınır.  Hacim kazandırmak amacıyla ince telli ve yağlı saçlar için doğal bakım önerilir. Kuru ince telli saçlara sahip olan kişilerde ise kopma ve cansız görünüm daha belirgindir. Bu özellikteki bakımsız ve cansız saçlarda koparak dökülme eğilimi görülebilir. İnce telli ve dökülen saçlar için bakım yapmak saçın kendisini toparlaması ve eski canlılığını kazanması için oldukça önemlidir. Bu yüzden hem yağlı hem de kuru olan yıpranmış ince telli saçlar için bakım ihmal edilmemelidir.

İnce Telli Saçlar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnce telli saçlarda, saç çapı normal saçlara göre daha incedir. Bu yüzden daha az ve hacimsiz olarak algılanabilir. İnce telli saçlara hacim vermek de kolay değildir. Saçın doğal yağı saçlara daha çabuk yayılabilir, bu nedenle yağlanma da sıkça görülür. Tam tersi bir tablo da karşımıza çıkabilir. Özellikle saça uygulanan kimyasalların da etkisiyle yıpranma ve kuruluk görülebilir. Fazla ısıya ve kimyasal işleme maruz kalmak saç köklerinizi yıpratarak saçlarınızın koparak dökülmesine neden olur. Özellikle yaz aylarında saçlar nemini kaybeder. Denizden dolayı tuzlu suyun, havuzdan dolayı da klorun etkisiyle saçlar iyice kurur ve canlılığını yitirir.

İnce telli saçlara sahip kadınların ve erkeklerin daha sağlıklı, canlı bir görünüm elde etmeleri için ince telli ve kuru saçlar için bakım rutini düzenlemeleri gerekmektedir. İnce telli ve zayıf saçlar için bakım yaparken doğru teknikleri ve ürünleri kullanmak önemlidir. Rutin hayattaki ufak değişiklikler ve doğru uygulamalarla saçları eskisinden güçlü ve canlı hale getirmek artık çok kolaydır. Hadi, bu ufak ama etkisi büyük değişimlere bir bakalım!

Şampuan Kullanımı ve Tercihi

Şampuan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey şampuanın hangi saçlar için uygun olduğudur. Karma ya da kuru saçlara sahipseniz, yağlı saçlar için olan bir şampuan kullandığınızda içeriğinde saçın yağlanmasını önleyici ve kurutucu maddeler bulunabilir. Bu da hali hazırda kuru olan saçlarınızın daha çok kurumasına ve sağlıksız bir görüntü oluşmasına neden olur. İnce telli olan saçlarınız hassas olduğu için kopmalar meydana gelebilir. Bu yüzden ince telli kuru saç bakımı için kuru saç tiplerine özel şampuan kullanılmalıdır. Aynı zamanda ince telli saçların hacimlenmesi için hacim veren, saçları ağırlaştırmayan ve nem kazandıran şampuanlar tercih edilmelidir. Saçlar, aynı gün yağlanmıyorsa her gün şampuan kullanımına gerek yoktur. Saçınızı bir gün şampuanla yıkıyorsanız diğer gün duru su ile yıkayabilirsiniz. Böylelikle saç derinizin sürekli kimyasala maruz kalmasını önlemiş olursunuz.

Saç Kremi Uygulaması

Saç kremi kullanımı saçın yumuşamasına ve kolay taranmasına yardımcı olur. Saçları besler, nem kazandırır ve ağırlaşma yapmaz. Ancak, saç kreminin fazla ve saçın derisine uygulanmaması gerekir. Saç uçlarına uygulamak doğrudur. Saç derisine uygulanan saç kremi, saç köküne zarar verebilir ve dökülmeye neden olabilir. Saç kreminin fazla uygulanması ile de saçlarda ağırlama ve hacim kaybı görülebilir. Ek olarak, erken yağlanma da görülür.

Saç Şekillendirici ve Özel Bakım Ürünleri

Yaz aylarında insanların tatile gitmeye başlamasıyla güzel kıyafetler giyilir, saçlar yapılır. Özellikle ince telli saçlar hacim kazanmak için şekillendirmeye ihtiyaç duyar. İnce telli saç nasıl şekil alır diye bakıldığında ilk akla gelen şey ince telli saç bakımı için formülüze edilmiş ve üretilmiş ürünlerle şekillendirme işlemi yapılmasıdır. Saçın hacimlenmesini sağlayan spreyler ve köpüklerle dolgun bir görüntü elde edilir. Öne doğru kabarık bir şekilde şekillendirilmiş saçlar daha hacimli görünür.

Yazın saçlarda kuruma ve nem kaybı ortaya çıkar. Özellikle yoğun bir şekilde saç şekillendirici kullananların ince telli ve cansız saçlar için bakım uygulaması yaparak saçın nemini ve canlılığını geri kazanması için önemlidir. İnce telli dalgalı ya da kıvırcık saça sahip olanlar saçlarını şekillendirmeye daha çok ihtiyaç duyabilir. Bu uygulamalar yoğun yapıldığında onarıcı ince telli dalgalı saç bakımı ve ince telli kıvırcık saç bakımı gereklidir. İnce telli saçlar yıpranmaya açık olduğu için wax, jole, sprey vb. ürünlerin tercih edilirken içeriğinin saç yapınıza uygun olması, az miktarda kullanılması ve olabildiğince saçlı deriye temas etmemesi önemlidir.

Doğru Fırça Kullanımı

İnce saçlar oldukça narindir. Bu yüzden ince telli saçlı insanlar için doğru tarak seçimi ve kullanımı önemlidir. Genellikle yumuşak, doğal kıllardan üretilmiş, geniş aralıklı fırçalar hassas saçlı kişiler için daha uygundur. Bu şekildeki fırçaların kullanımıyla saçlar, saç tellerine ve köküne zarar verilmeden nazik bir şekilde taranır. Doğru fırça ile yavaş ve özenli bir şekilde yapılan tarama saçların kopmasını, saçlara zarar gelmesini engeller.

Yoğun Isı İçeren Aletlerin Kullanımından Kaçınmak

Bir davete, özel güne giderken hepimiz saçımızın güzel görünmesini isteriz. Yalnızca özel günlerde ya da davetlerde değil kendimiz için de günlük hayatımızda güzel görünmeyi ister ve çaba gösteririz. Saçlarımıza şekil vermek için uyguladığımız maşa, düzleştirici gibi yoğun ısı içeren aletlerin kullanımı saçları yıpratarak kurumasına, kopmasına ve nem kaybına neden olur. Ek olarak, fön makinesinin sıcaklığı da saçlara zarar verebilir. Bu yüzden yoğun ısıl işleme maruz kalan ince telli saçlar için bakım ürünleri kullanımı önemlidir.

Saç Kesimi

Saçların cansız görünmesinden hoşlanmayan kişiler ara ara saç kesimi yaptırarak yıpranmış saçlardan arınırlar. Her saç tipine uygun saç kesim modelleri bulunur. Eğer saçınız ince telli ise düz ve uzun kesim saçın daha sönük görünmesine; kalın telli saçta ise katlı kesim yapılması saçın olduğundan daha çok kabarmasına yol açabilir. Saç kalınlığı yapılacak kesimi etkiler.  İnce telli saçlarda katlı kesim yapılması saça hacim katar ve saçlarınızın daha kalın algılanmasını sağlar.

İnce Telli Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Sıkça merak edilen ince telli saç bakımı nasıl yapılır sorusuna bir göz atalım. İnce telli saç bakımı evde doğal yollarla kolay bir şekilde yapılabilir. Doğal yollarla yapılan işlemler ile saçın beslenmesi ve güçlendirilmesi sağlanır. Aynı zamanda ince telli yıpranmış saçlar için bakım uygulaması profesyonel kişiler ve güzellik merkezlerinde yapılabilir.

Yağlar İle Bakım

Evde ince telli saçlara bakım yapmak zahmetsizdir. Kolayca bulup satın alacağınız yağlar ile saçın beslenmesi ve güçlenmesi mümkündür. İnce telli saçlara sahip kişilerin hindistan cevizi yağı, argan yağı ve badem yağı vb. ihtiyaç doğrultusunda uygun yağların kullanılması saça nem ve bakım sağlar. Yağlar saç diplerine ve uçlarına masajla kolayca uygulanarak saç derisinde hareketlenme sağlanır.

Doğal Maskeler İle Bakım

Doğada bulunan pek çok şey vücudumuza olduğu gibi saçlarımıza da faydalıdır. Bu ürünleri tüketmenin yanında doğal maskeler yaparak da saçlarımızı beslememiz mümkündür. İnce telli saçlar dış etkenlerden etkilenmeye oldukça meyillidir. Bu yüzden sık sık bakım yapılmaya ihtiyaç duyar.  Bu bakım telli saç bakım ürünleri ile de yapılabilirken evde yaptığınız doğal maskelerle de desteklenebilir. Avokado, hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, yoğurt, zeytinyağı gibi malzemeler ihtiyacın ne olduğuna göre bir araya getirilerek maske şeklinde bakım yapılır. İnce telli saçlara sahip kişilerde saça hacim ve parlaklık sağlar.

Keratin Bakımı Uygulaması

Saç tellerimizde bulunması gereken en önemli şeylerden biri keratindir. Keratin kaybı yaşayan saçlar, cansızlaşır, kolay yıpranır ve incelir. Keratin bakımı, saçı onarır, beslenmesini sağlar ve canlılık verir. İnce telli saça keratin bakımı uygulandığında saçlardaki kırılarak dökülme problemi azalır. İnce telli dökülen saçlara bakım yaparak besler. Keratinin faydalı etkisini görebilmek için doğru miktarda ve doğru şekilde uygulanması gerekir.

Yorum Bırak