Covid Sonrası Saç Dökülmesi

covid sonrası saç dökülmesi

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü, hastalığı geçirenlerde çeşitli etkiler bırakıyor. Vücut direncini zayıflatan, ölümcül yönüyle stres yaşatan virüs, tıbbi destekle atlatılabiliyor. Ancak covid geçiren milyonlarca insan iyileştikten belli bir zaman sonra yoğun bir saç dökülmesiyle karşılaştığını ifade ediyor. Uzman hekimler ise yaptıkları araştırmalar sonucunda covid virüsünün saç dökülmesine zemin hazırladığını, bu yönde bilimsel araştırmalar olduğunu ve hastaların %40’ından fazlasında saç dökülmesi şikâyeti gözlendiğini belirtiyor.

 

Covid virüsünün saç dökülmesine sebep olduğu kabul edilen bir gerçek artık. Üstelik sadece dökülme değil, renk değişimleri, saçkıran, erkek tipi dökülme sorunlarına da zemin oluşturuyor. Kelleşme korkusu yaşayan hastalar, dökülmeyi durdurmak için çoğu zaman tıbbi destek alıyor. Uzmanların bu durum karşısındaki tutumu iyimser: Virüs geçtikten 3 – 4 ay sonra ortaya çıkan kronik saç dökülmesi, 7 – 8 ay sonra duruyor ve yeni saçlar çıkıyor. Bu süre sonunda yeni saçlar çıkmıyor, şikayetler devam ediyorsa yeniden bir uzmana gidilmesi öneriliyor.

 

Covid Sonrası Saç Dökülmesi için Neler Yapılabilir?

 

Saçkıran, kelleşme, kronik dökülme covid bittikten birkaç ay sonra ortaya çıkıyor. Virüsün vücut direncinin kötü şekilde zayıflatması birçok şekilde kendini gösteriyor. Kimi hastalarda kas ve kemik güçsüzlüğü görünürken kimisinde ise saç dökülmesi yaşanıyor. Uzmanlara göre virüsün vücuttaki etkileri olan bu durum, normal kabul ediliyor. Saç uzmanları ise dökülmelerin ideal saç bakımı ve kaliteli yaşamla kontrol altına alınabileceğini belirtiyor.

 

Covid virüsüne bağlı saç dökülmesini durdurmak için yapılabilecek şeyler basit: Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almak, saç bakımını aksatmamak, bol su içmek, sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak, stresten uzak kalmak ve saçta keskin kozmetik bakımlar yapmamak temel öneriler arasında yer alıyor.

 

Uzmanlar virüs geçiren kişilerin hem direncini kazanması hem de saç sağlığını desteklemesi için yumurta, kırmızı et, yoğurt, badem, deniz ürünleri, koyu yeşil sebzeler, avokado tüketmesini öneriyor. Saç uzmanları ise doğru ürün, doğru bakıma dikkat çekiyor. Bu süreçte titiz bir bakımla saçlar kontrol altına alınabiliyor, yeni çıkan saçların sağlıklı uzaması için gereken önlemler alınabiliyor.

Yorum Bırak