Sağlıklı Saçlar için Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak isterseniz bazı vitaminleri mutlaka vücudunuza kazandırmanız gerekmektedir. Vitaminleri doğru şekilde vücudunuza gıdalar yoluyla aldığınız zaman saç dökülmesi ve saç incelmesi gibi sorunlarla da uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için almanız gereken vitaminler arasında ise ilk sırada C vitamini yer alıyor. C vitamini vücudun kollajen üretimini artırmaya da yarıyor.

 

A ve C Vitamini İçerikli Gıdalar

 

Düzenli olarak her gün portakal, greyfurt ve kivi gibi yüksek C vitamini içeren meyveleri tükettiğiniz zaman vücudunuzun ihtiyacı olan gündelik C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Saç sağlığı açısından da son derece önemli olan bu vitaminler arasında A vitamini de yer almaktadır. Saç kayıplarının önlenmesini sağlayabilen A vitamini ve C vitamini içerikli gıdaları sık sık tüketmelisiniz.

 

Sağlıklı Saçlar için Tüketilmesi Gereken Gıdalar

 

A vitamini eksikliği yaşadığınız zaman ciddi bir derecede saç dökülmesi sorunları yaşayabilirsiniz. Brokoli, havuç ve mercimek gibi gıdalarda bol miktarda A vitamini olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca saç sağlığı için E vitamini de büyük bir önem taşımaktadır. Yeni hücre oluşumu açısından önemli olan E vitamini, dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlayabiliyor. Soya fasulyesi, ceviz ve mısır yağında da bol bol E vitamini bulunuyor.

 

B Vitaminleri

B3 ve B9 vitaminleri saç sağlığı için önemlidir. Saç üretimini üstlenen hücrelerin yenilenmesini sağlayan B vitaminlerini yeterli miktarda almadığınız zaman saç sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple, B vitamini açısından zengin olan gıdalara beslenme düzeniniz içerisinde yer vermelisiniz.

 

 

En Popüler Saç Kaynak Çeşitleri başlıklı yazımızı okumadıysanız hemen tıklayın ve okuyun.

Yorum Bırak