Saçlar için Gerekli Olan Vitaminler

Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak istiyorsanız bazı özel vitaminleri mutlaka vücudunuza kazandırmanız gerekmektedir. Vitaminler saç dökülmesi, saç incelmesi ve daha pek çok farklı soruna da iyi gelmektedir. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için tüketilmesi gereken vitaminler arasında ilk sırada C vitamini yer alıyor.

 

A ve C Vitaminleri Gerekli

 

Gün içerisinde düzenli olarak portakal, kivi, greyfurt gibi yüksek C vitamini içerikli meyveleri tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Saç sağlığı için önemli olan vitaminlerden bir diğeri ise A vitaminidir. A vitamini saç kaybı yaşanmasını engellediği için herkesin mutlaka edinmesi gereken vitaminler arasında yer alıyor.

 

Saçlar için Gerekli Olan Vitaminler

 

A vitamini eksikliği söz konusu olduğu zaman saç dökülmeleri çok sık yaşanabilir. Brokoli, havuç ve mercimek gibi gıdaları tüketerek A vitamini alabilirsiniz. E vitamini de saçlar için önemlidir. Yeni hücre oluşumu açısından önemli bir görev üstlenen E vitamini, dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlıyor. Soya fasulyesi, ceviz ve mısır yağında yüksek oranda E vitamini yer almaktadır.

 

B3 ve B9 gibi B vitaminleri saç sağlığı için iyi gelmektedir. Saç üreten hücrelerin yenilenmesini de sağlayan B vitaminlerini yeterli oranda almazsanız ciddi saç sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, B vitamini alımına dikkat etmelisiniz.

 

Keratin Eksikliği Nasıl Anlaşılır? başlıklı yazımızı okumadıysanız hemen tıklayın ve okuyun.

Yorum Bırak